Róża dzika / Rosa canina
15.09.2014
Gdzie naturalnie rośnie
Występuje prawie w całej Europie. W Polsce jest pospolita na całym obszarze kraju, w Karpatach rośnie tylko w niższych położeniach (do 1150 m n. p. m.). Osiedla się na brzegach lasów i przydrożach, w zaroślach i żywopłotach, na suchych zboczach. Najbardziej lubi luźne i suche gleby.
Ogólny opis zioła
-
Dzika różna jest jednym z najcenniejszych krzewów uprawianych, ponieważ zawiera wiele witamin (A, B, E, K i PP).
Wygląd
-
Różna to krzew o wysokości 1 - 3 m, zdarza się że jeszcze wyższym, z mocnymi zakrzywionymi kolcami.
-
Gałęzie są prosto wzniesione lub łukowato zwisające.
-
Liście ma skrętoległe z 5 - 7 listkami.
-
Różowo zabarwione do prawie białych płatki korony mają do 2 cm długości. Działki kielicha po okresie kwitnienia są odgięte w tył, odpadają przed porą dojrzewania.
-
Owoce maja kształt jajka i są czerwone, o długości 1,5 do 2 cm.
Właściwości / działanie lecznicze
-
Dojrzewające od września owoce dzikiej róży zawierają obok kwasów owocowych, substancji mineralnych, cukrów, garbników i całego szeregu witamin, przede wszystkim witaminę C.
-
Róża dzika jest to środek moczopędny i przeczyszczający. Witamina C jest znacznie lepiej jest wykorzystywana, jeśli zostaje wprowadzona łącznie z naturalnymi substancjami towarzyszącymi.
-
W lecznictwie owoce dzikiej róży stosowane są jako środek witaminowy między innymi przy szkorbucie, w schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz jako lek moczopędny w schorzeniach dróg moczowych, reumatyzmie, dnie, kamienicy nerkowej i pęcherzykowej.
-
Ususzone nasiona z owoców stosuje się w puchlinie wodnej, krwiomoczu, kamienicy moczowej, kaszlu i przewlekłych nieżytach dróg trawiennych.
-
Waciki nasączone odwarem z płatków kwiatowych leczą rany, oparzenia, wypryski, krosty i inne zmiany skórne. Mają zastosowanie w leczeniu blizn pooperacyjnych, wykazują właściwości regenerujące, odświeżające, odmładzające, uelastyczniające i uszczelniające tkankę skóry twarzy.
-
Zbiera się je by przyrządzić marmoladę, można je stosować także do wyrobu wina. Suszone owoce róży dają aromatyczną i kwaskowatą domową herbatkę. Płatki kwiatowe utarte z cukrem stanowią doskonały dodatek do herbaty i napojów, które nabierają specyficznego aromatu.
Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne
Na podstawie
-
Anioł- Kwiatkowska J., Berdowski W., Rośliny lecznicze. Atlas, Warszawa 1993, s. 233-234.
-
Grau J., Jung R., Munker B., Zioła i Owoce leśne, Warszawa 1996, s. 14, 258.
-
Mikołajczyk K., Wierzbicki A., Zioła, Warszawa 1987, s. 214-218.