Wpływ testosteronu na ciało mężczyzny
31.01.2017
Hormon zdrowia – nie agresji
Testosteron jest hormonem powszechnie kojarzonym przede wszystkim z agresją lub innymi pejoratywnymi cechami przypisywanymi mężczyznom. W rzeczywistości jednk trudno o bardziej dobroczynny dla męskiego zdrowia związek. Pod jednym warunkiem – poziom testosteronu nie powinien być zbyt wysoki (co zdarza się bardzo rzadko i z reguły jest efektem bądź to choroby w rodzaju raka jąder, bądź też wynika z przyjmowania tego hormonu w formie farmakologicznej) i z całą pewnością nie może być zbyt niski.
Testosteron a problemy z prostatą
Poziom testosteronu u mężczyzn zmienia się wraz z wiekiem. Jego najwyższy poziom zwykle odnotowywany jest u dwudziestolatków (800 ng/dl) i spada z każdym kolejnym dziesięcioleciem (o ok. 200 ng/dl). Obniżający się poziom testosteronu wpływa niekorzystnie na różne części męskiego ciała, z czego najpopularniejszą wynikającą z tego przypadłością jest z całą pewnością przerost gruczołu krokowego, czyli tzw. prostaty. Niski poziom testosteronu sprawia, że gruczoł krokowy zaczyna się rozrastać i uciskać na cewkę moczową. Powoduje to szereg nieprzyjemnych objawów, na czele z problemami z oddawaniem moczu.
Libido i sprawność seksualna
Testosteron i jego poziom kojarzony jest również z męskim libido oraz ze sprawnością seksualną. Jego wpływ na oba te elementy życia przejawia się dwojako – im wyższy poziom testosteronu (do momentu przekroczenie pewnej normy), tym silniejsze sygnały o narastającym pożądaniu seksualnym wysyła mózg. Sygnały te jednak nie mogą zostać zrealizowane, jeśli np. niski poziom testosteronu wywołał tak znaczący przerost prostaty, iż podstawowe funkcje seksualne zostały w poważnym stopniu zakłócone.
Siła męskich cech
Jako hormon androgenny, testosteron odpowiada za stopień nasilania się typowo męskich cech, takich jak muskulatura i owłosienie ciała. W pierwszym przypadku testosteron to jeden z kluczowych związków budujących siłę i masę mięśniową. Na typowo męską sylwetkę wpływa również poprzez rozmieszczanie tkanki tłuszczowej. Im wyższy poziom testosteronu, tym większa jest łatwość budowania tkanki mięśniowej, zwiększania siły i spalania zbędnego tłuszczu. Jego niski poziom z kolei zwykle nadaje mężczyznom tzw. sylwetkę gruszki i odpowiada za spore otłuszczenie, zwłaszcza w rejonie brzucha.
W przypadku owłosienia, testosteron wpływa na jego ilość i to zarówno na ciele, jaki i na samej głowie. Wysoki poziom testosteronu przejawia się gęstym owłosienie na klatce piersiowej, brzuchu, nogach oraz przedramionach. Niestety, oznacza on również szybką utratę włosów na głowie – im wyższy poziom testosteronu, tym większa szansa na wystąpienie tzw. łysienia androgennego u mężczyzn w młodym wieku.