Drodzy klienci, w związku z przerwą spowodowaną problemami technicznymi zamówienia nie bedą realizowane do odwołania. Prosimy o cierpliwość, za utrudnienia przepraszamy.
Kontakt telefoniczny 604 733 830.
Jesteś tutaj:

Zdrowie kobiety

Higiena intymna - jak najlepiej o nią zadbać

27.07.2017

Zarówno dorastające nastolatki, kobiety w ciąży jak i dojrzałe panie po menopauzie powinny zadbać właściwie o okolice intymne. Jakie są najważniejsze zasady higieny intymnej?

 

Zacznij od odpowiedniego płynu do higieny intymnej

 

Higiena intymna nie powinna polegać na częstym podmywaniu się wodą z mydłem. Dlaczego? Po pierwsze zbyt częste mycie okolic intymnych powoduje podrażnienie i przesuszenie. Po drugie - użycie mydła to bardzo chybiony pomysł. Do mycia delikatnych okolic intymnych należy używać dedykowanych do tego specjalnych preparatów. Płyn do higieny intymnej ma zasadniczą przewagę nad zwykłymi kosmetykami - dba o wszystkie potrzeby skóry okolic intymnych. Jego najważniejsze działanie to:

 • zachowanie odpowiedniego pH skóry, w granicach 3,5
 • stworzenie optymalnych warunków do rozwoju dobroczynnych pałeczek kwasu mlekowego, hamujących namnażanie bakterii chorobotwórczych i grzybów
 • łagodzenie podrażnień
 • nawilżenie i regeneracja skóry

Tradycyjne kosmetyki zawierają często alkohol, konserwanty, perfumy czy syntetyczne barwniki. Podrażniają one skórę i zmieniają jej pH, przez co naruszony zostanie fizjologicznym ochronny płaszcz hydrolipidowy. A stąd już krok do podrażnień oraz rozwoju infekcji intymnych.

 

Jaki skład powinien mieć płyn do higieny intymnej?

 

Nie każdy płyn do higieny intymnej jest odpowiedni do pielęgnacji tych delikatnych okolic. Paradoks ten wynika ze źle skomponowanego składu, zawierającego SLS, parabeny, konserwanty czy alkohol. Co zatem powinien zawierać dobry płyn do higieny intymnej? Oto najbardziej wartościowe substancje czynne:

 • kwas hialuronowy
 • alantoinę i panthoten
 • wyciągi roślinne
 • witaminy A i E
 • olejki roślinne
 • pałeczki kwasu mlekowego
 • ekstrakt z oczaru wirginijskiego, rumianku, kory dębu, aloesu czy zielonej herbaty

Higiena intymna to zdrowe nawyki na co dzień

 

Płyn do higieny intymnej to doskonały wstęp do właściwej pielęgnacji okolic intymnych. Równie ważne są także codzienne przyzwyczajenia. Zacznijmy od mycia - prysznic jest bardziej korzystny niż gorące kąpiele w wannie. Myć należy się 1 - 2 razy dziennie, podmywając się w kierunku od przodu ku tyłowi. Przeciwny kierunek sprzyja infekcji.


Aby uniknąć zakażenia pochwy bardzo ważne jest częste zmienianie podpasek i tamponów podczas okresu. Nie należy używać ich dłużej niż 4 godziny, gdyż sprzyja to rozwojowi infekcji intymnych. W czasie miesiączki należy ponadto unikać bezwzględnie długich kąpieli w wannie.

 

Kolejnym nawykiem nie sprzyjającym zachowaniu okolic intymnych i profilaktyce infekcji układu moczowo - płciowego, jest noszenie zbyt obcisłych spodni oraz noszenie nieprzewiewnej bielizny. Najlepsza jest ta bawełniana, która przepuszcza powietrze i nie sprzyja rozwojowi bakterii. Wprowadzenie kilku zdrowych nawyków oraz pielęgnacja odpowiednim płynem do higieny intymnej to najlepsza profilaktyka podrażnień i infekcji intymnych. Każda kobieta powinna w ten sposób zadbać o swoje zdrowie.

Polecane w Aptece Internetowej

BEBILON Profutura 2...

BEBILON PROFUTURA MLEKO NASTĘPNE POWYŻEJ 6 MIESIĄCA 800G   Opis...
BEBILON Profutura 2 mleko następne powyżej 6 miesiąca *800g
58,99 PLN 

DENTIBABY Żel na...

Masaż dziąseł z użyciem żelu Dentibaby pozwala zmniejszyć ból...
DENTIBABY Żel na ząbkowanie 25ml
11,90 PLN 

Suplementy dla dzieci

MEL-TIKI witamina...

Działanie Pyszny waniliowy smak Bez cukru. Bez ryzyka próchnicy Bez...
MEL-TIKI witamina D3 tabl.d/ssania 60szt.
22,00 PLN 

MOLLER'S BABY tran...

Möller’s Baby Tran Norweski to wysokiej jakości i czystości tran z...
MOLLER'S BABY tran norweski o aromacie naturalnym 250ml
32,50 PLN 

MOLLER'S OMEGA-3...

O produkcie Möller’s Omega-3 Rybki to kwasy omega-3 i witamina D w...
MOLLER'S OMEGA-3 żelki rybki 36szt.
27,80 PLN 

SAMBUCOL KIDS syrop...

Sambucol® to bezpieczny i skuteczny produkt do postępowania...
SAMBUCOL KIDS syrop dla dzieci 3+ 120ml
25,50 20,00 PLN

Czytelnia

Artykuły

O Nas

AptekaPRO-APTEKA jest częścią Niepublicznego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie PRO-FAMILIA o profilu neonatologiczno-położniczo-ginekologicznym. W naszej aptecę znajdziesz leki, cały wachlarz suplementów i wyrobów medycznych. Ze względu na specjalizacje naszą główną domeną są leki i suplementy dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Znajdziesz tutaj również kosmetyki, witaminy, herbatki jak również mleka modyfikowane i akcesoria dla niemowląt.

 

 

Bezpieczeństwo

Apteka działa na zasadzie zezwolenia nr FARZ-DA.8520.1599.2012 wydanego przez Podkarpacki Wojewódzki

Inspektorat Farmaceutyczny w Rzeszowie.

 

Kontakt

Apteka Pro-Familia
T.Wapiński Z.Sobieszczański

ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów
NIP: 813 36 39 811
REGON: 180 63 50 26

 

tel. +48 604 733 830