Drodzy klienci, w związku z przerwą spowodowaną problemami technicznymi zamówienia nie bedą realizowane do odwołania. Prosimy o cierpliwość, za utrudnienia przepraszamy.
Kontakt telefoniczny 604 733 830.
Jesteś tutaj:

Zdrowie dziecka

Optymalna temperatura dla dziecka w upalne dni

01.06.2016

Letni, upalny wypoczynek zarówno dla nas dorosłych, jak i dla dzieci to okres relaksu i beztroskiej zabawy na słońcu z dala od codziennych obowiązków i trosk. Wiele z polskich rodzin spędza jednak wakacyjny okres w mieście, gdzie betonowe zabudowania, nagrzewając się od promieni słonecznych, generują jeszcze większą ilość ciepła. Wtedy jedynym skutecznym wyjściem, aby przetrwać upał w mieszkaniu jest niejednokrotnie system klimatyzacji. Jednak jak go prawidłowo użytkować, aby nie zaszkodził naszym dzieciom?

 

Uważaj na zbytnie ochłodzenie

 

Klimatyzacja skutecznie pomaga nam przetrwać nawet największe upały, przynosząc praktycznie natychmiastową ulgę w domu. Jednak nieprawidłowe użytkowanie klimatyzacji może doprowadzić do zbytniego ochłodzenia organizmu małego domownik, doprowadzają u niego do przykrych konsekwencji zdrowotnych. Zbyt duże ochłodzenie organizmu, podobnie jak zbyt duże przegrzanie, może być niezwykle groźne dla małego dziecka. Dlatego też eksploatacja systemu klimatyzacji czy innych urządzeń chłodzących musi się opierać na kilku podstawowych zasadach, których należy bezwzględnie przestrzegać.

 

Optymalne parametry powietrza


Najważniejsza jest odpowiednia wilgotność oraz temperatura w mieszkaniu. Eksperci podpowiadają, że różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz nie może być większa niż 5-6oC. Dla przykładu. Podczas gdy na dworze jest 30oC ciepła, to wewnątrz mieszkania optymalna temperatura nie powinna być niższa niż około 24oC. Natomiast wilgotność powietrza powinna wynosić w granicach 40-70 proc.

 

Wiek dziecka jest najważniejszy

 

Zarówno temperatura, jak i wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych powinna być przede wszystkim podyktowana wiekiem malca. Noworodki, z uwagi na małą wagę ciała, mają mniejszą zdolność do zatrzymywania ciepła wewnątrz swojego organizmu, a tym samym częściej dochodzi do wychłodzenia organizmu. Ponadto częste ich przewijanie i karmienie wymaga utrzymania w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury, która powinna wynosić co najmniej 24oC przez 24 godziny na dobę.
Starsze dzieci powinny przebywać w pomieszczeniach, gdzie temperatura w dzień wynosi około 20oC, a w nocy nie mniej niż 18oC. Jeżeli klimatyzacja pracuje przez całą noc, to z całą pewnością już po kilku godzinach w pokoju zrobi się zimno. Włączając klimatyzację, trzeba pamiętać o tym, aby nie kierować strumienia wywiewanego powietrza bezpośrednio na łóżeczka dziecka.

 

Dbaj o czystość i prawidłowe działanie klimatyzacji

 

Należy pamiętać, że wysoka temperatura sprzyja mnożeniu się roztoczy, co dla dzieci z alergią będzie niebezpieczne. Roztocza stanowią najczęstszą przyczynę uczuleń w Polsce, ponieważ stanowią jeden z najsilniejszych alergenów występujących w otoczeniu człowieka. Zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniach sprzyja mnożeniu się grzybów, natomiast zbyt niska wpływa drażniąco na śluzówkę.

 

Pamiętajmy o systematycznym serwisowaniu klimatyzacji oraz o częstej wymianie i czyszczeniu filtrów. W przeciwnym wypadku gromadzący się w klimatyzacji brud będzie powodował mnożenie się bakterii powodujących m.in. zapalenie płuc czy też oskrzeli.

Polecane w Aptece Internetowej

BEBILON Profutura 2...

BEBILON PROFUTURA MLEKO NASTĘPNE POWYŻEJ 6 MIESIĄCA 800G   Opis...
BEBILON Profutura 2 mleko następne powyżej 6 miesiąca *800g
58,99 PLN 

DENTIBABY Żel na...

Masaż dziąseł z użyciem żelu Dentibaby pozwala zmniejszyć ból...
DENTIBABY Żel na ząbkowanie 25ml
11,90 PLN 

Suplementy dla dzieci

MEL-TIKI witamina...

Działanie Pyszny waniliowy smak Bez cukru. Bez ryzyka próchnicy Bez...
MEL-TIKI witamina D3 tabl.d/ssania 60szt.
22,00 PLN 

MOLLER'S BABY tran...

Möller’s Baby Tran Norweski to wysokiej jakości i czystości tran z...
MOLLER'S BABY tran norweski o aromacie naturalnym 250ml
32,50 PLN 

MOLLER'S OMEGA-3...

O produkcie Möller’s Omega-3 Rybki to kwasy omega-3 i witamina D w...
MOLLER'S OMEGA-3 żelki rybki 36szt.
27,80 PLN 

SAMBUCOL KIDS syrop...

Sambucol® to bezpieczny i skuteczny produkt do postępowania...
SAMBUCOL KIDS syrop dla dzieci 3+ 120ml
25,50 20,00 PLN

Czytelnia

Artykuły

O Nas

AptekaPRO-APTEKA jest częścią Niepublicznego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie PRO-FAMILIA o profilu neonatologiczno-położniczo-ginekologicznym. W naszej aptecę znajdziesz leki, cały wachlarz suplementów i wyrobów medycznych. Ze względu na specjalizacje naszą główną domeną są leki i suplementy dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Znajdziesz tutaj również kosmetyki, witaminy, herbatki jak również mleka modyfikowane i akcesoria dla niemowląt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

czytaj więcej

Bezpieczeństwo

Apteka działa na zasadzie zezwolenia nr FARZ-DA.8520.1599.2012 wydanego przez Podkarpacki Wojewódzki

Inspektorat Farmaceutyczny w Rzeszowie.

 

Kontakt

Apteka Pro-Familia
T.Wapiński Z.Sobieszczański

ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów
NIP: 813 36 39 811
REGON: 180 63 50 26

 

tel. +48 604 733 830