Drodzy klienci, w związku z przerwą spowodowaną problemami technicznymi zamówienia nie bedą realizowane do odwołania. Prosimy o cierpliwość, za utrudnienia przepraszamy.
Kontakt telefoniczny 604 733 830.
Jesteś tutaj:

Zdrowie dziecka

Na co najczęściej chorują dzieci w zimie?

05.10.2016

Układ immunologiczny

 

Podatność na częste zachorowania w czasie zimy u dzieci jest przede wszystkim związane z ich słabo rozwiniętym systemem odpornościowym, który w pełni rozwinie się dopiero po ukończeniu przez nich 12. roku życia. W okresie zimowym należy szczególnie zadbać o odpowiednią, pełnowartościową i zbilansowaną dietę malca. Ponadto wskazany jest ruch na świeżym powietrzu, który będzie hartować organizm dziecka i pozytywnie wpłynie na jego kondycję. Niestety, z racji niewykształconego jeszcze w pełni układu immunologicznego, nie jesteśmy w stanie uchronić dziecka przed wszystkimi grożącymi mu infekcjami.

 

RSV

 

Wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) wywołuje u małych dzieci choroby układu oddechowego, przedostając się do organizmu drogą kropelkową przez błony śluzowe nosa oraz spojówki. Dziecko zostaje zarażone podczas bliskiego kontaktu z nosicielem wirusa lub poprzez dotykanie zainfekowanych wydzieliną z dróg oddechowych przedmiotów. RSV daje podobne objawy, co zwykłe przeziębienie, dlatego podczas diagnozowania łatwo popełnić błąd.

 

Najczęstsze objawy to problemy z oddychaniem, świszczący, przyspieszony oddech, wstręt do picia czy też zmęczenie. Częstym objawem jest również niebieskie zabarwienie ust i jamy ustnej. Okres inkubacji wirusa trwa zazwyczaj od 2 do 8 dni. Pozbywanie się przez organizm wirusa trwa około 8 dni, jednak w przypadku najmłodszych dzieci czas ten może się wydłużyć nawet do 4 tygodni. Najbardziej narażone są noworodki, niemowlaki karmione w sposób sztuczny, maluchy cierpiące na dysplazję oskrzelowo-płucną, wrodzoną wadę serca lub niedobór układu immunologicznego.

 

Grypa żołądkowa

 

Grypa żołądkowa, nazywana również zakażeniem przewodu pokarmowego lub nieżytem żołądka i jelit, to bardzo niebezpieczne szczególnie dla dzieci schorzenie, którego przyczyną są rota wirusy. Grypa żołądkowa jest przenoszona drogą kropelkową oraz na rękach. Głównymi objawami tej choroby są wymioty, biegunka oraz bóle brzucha. Zazwyczaj schorzenie to trwa od kilku dni do tygodnia.

 

Z uwagi na dość poważne objawy choroby, grypa żołądkowa może doprowadzić do odwodnienia organizmu dziecka. Dlatego też należy dbać o zdrowie dzieci odpowiednio uzupełniając płyny w ich organizmie. Najlepszy sposób to podawanie łyżeczki roztworu elektrolitowego, co kwadrans. Później dawkę można sukcesywnie zwiększać. Na rota wirusy nie ma, jako takiego lekarstwa. Grypę żołądkową trzeba po prostu wyleżeć.

 

Angina

 

Sprawcami wywołania anginy u dzieci są bakterie paciorkowca, które przenoszone są drogą kropelkową. Początkowe objawy anginy są bardzo podobne do przeziębienia: ból gardła, łamanie w kościach, katar czy też stany podgorączkowe. Jednak anginy nie można lekceważyć, ponieważ powikłania z nią związane mogą być niezwykle niebezpieczne dla organizmu dziecka. Takim powikłaniem może być na przykład ropień około migdałkowy, który w przypadku złego leczenia może spowodować rozprzestrzenianie się procesu zapalnego, nawet w obrębie ogólnoustrojowym, a także gorączka reumatyczna, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie ucha środkowego czy też zapalenie zatok.

 

Grypa

 

To schorzenie zna chyba każdy. Grypa atakuje szybko i gwałtownie. Zazwyczaj zaczyna się od gorączki, suchego kaszlu, bólu głowy oraz mięśni, uczucia ogólnego rozbicia i dreszczy. W cięższych przypadkach choroby dochodzą do tego jeszcze wymioty oraz biegunka. Na ciężki przebieg choroby są przede wszystkim narażone małe dzieci (poniżej 5. roku życia), kobiety w ciąży, osoby powyżej 65. roku życia, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby (np. astma, cukrzyca, POChP, itp.). Metodą zapobiegawczą przed zachorowaniem na grypę mogą być sezonowe szczepienia ochronne, jednak i ono nie zawsze jest wstanie ustrzec nasze dziecko przed zachorowaniem. Szczepienie ochronne na pewno powoduje to, że objawy infekcji u chorego są o wiele łagodniejsze niż u osoby, która takiemu szczepieniu się nie poddała.

Polecane w Aptece Internetowej

BEBILON Profutura 2...

BEBILON PROFUTURA MLEKO NASTĘPNE POWYŻEJ 6 MIESIĄCA 800G   Opis...
BEBILON Profutura 2 mleko następne powyżej 6 miesiąca *800g
58,99 PLN 

DENTIBABY Żel na...

Masaż dziąseł z użyciem żelu Dentibaby pozwala zmniejszyć ból...
DENTIBABY Żel na ząbkowanie 25ml
11,90 PLN 

Suplementy dla dzieci

MEL-TIKI witamina...

Działanie Pyszny waniliowy smak Bez cukru. Bez ryzyka próchnicy Bez...
MEL-TIKI witamina D3 tabl.d/ssania 60szt.
22,00 PLN 

MOLLER'S BABY tran...

Möller’s Baby Tran Norweski to wysokiej jakości i czystości tran z...
MOLLER'S BABY tran norweski o aromacie naturalnym 250ml
32,50 PLN 

MOLLER'S OMEGA-3...

O produkcie Möller’s Omega-3 Rybki to kwasy omega-3 i witamina D w...
MOLLER'S OMEGA-3 żelki rybki 36szt.
27,80 PLN 

SAMBUCOL KIDS syrop...

Sambucol® to bezpieczny i skuteczny produkt do postępowania...
SAMBUCOL KIDS syrop dla dzieci 3+ 120ml
25,50 20,00 PLN

Czytelnia

Artykuły

O Nas

AptekaPRO-APTEKA jest częścią Niepublicznego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie PRO-FAMILIA o profilu neonatologiczno-położniczo-ginekologicznym. W naszej aptecę znajdziesz leki, cały wachlarz suplementów i wyrobów medycznych. Ze względu na specjalizacje naszą główną domeną są leki i suplementy dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Znajdziesz tutaj również kosmetyki, witaminy, herbatki jak również mleka modyfikowane i akcesoria dla niemowląt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

czytaj więcej

Bezpieczeństwo

Apteka działa na zasadzie zezwolenia nr FARZ-DA.8520.1599.2012 wydanego przez Podkarpacki Wojewódzki

Inspektorat Farmaceutyczny w Rzeszowie.

 

Kontakt

Apteka Pro-Familia
T.Wapiński Z.Sobieszczański

ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów
NIP: 813 36 39 811
REGON: 180 63 50 26

 

tel. +48 604 733 830