Drodzy klienci, w związku z przerwą spowodowaną problemami technicznymi zamówienia nie bedą realizowane do odwołania. Prosimy o cierpliwość, za utrudnienia przepraszamy.
Kontakt telefoniczny 604 733 830.
Jesteś tutaj:

Zdrowie dziecka

Jak często myć niemowlaka?
Szczególnie młodzi...

Jak często myć niemowlaka?

20.04.2016

Główka

 

Niemowlęca główka wymaga szczególnej opieki ze względu na ciemieniuchę, która może pokrywać delikatną skórę dziecka. Zaleca się więc, aby przemywać ją raz na kilka dni (częściej myjemy ją wówczas, gdy maluch się poci lub gdy ciemieniucha jest duża). Myjąc główkę dziecka nie należy obawiać się, że ciemiączko może zostać uszkodzone.

 

Jest ono wystarczająco mocne. Bardziej niebezpieczne może okazać się natomiast przedostanie się wody z domieszką szamponu do oczek dziecka – co prawda preparaty takie nie powinny powodować szczypania i podrażnień, jednak dla malucha jest to bardzo nieprzyjemne doznanie, które może spowodować, iż dziecko będzie bało się kąpieli.

 

Twarz

 

Dokładnie skórę na buzi dziecka, należy oczyścić raz dziennie – przed wieczorną kąpielą. Do tego celu najlepiej nadają się specjalne płatki kosmetyczne, które są nieco większe niż te standardowe i ciepła woda (w pierwszych dniach życia dziecka możemy ją przegotowywać). Buzię dziecka  należy myć delikatnymi, kolistymi ruchami. Oczywiście okolicę ust myjemy po każdym posiłku lub gdy maluch ubrudzi się mlekiem.

 

Oczka

 

Dobrze, aby były przemywane dwa razy dziennie – rano oraz przed wieczorną kąpielą. Myjemy je gazikiem jałowym nasączonym w letniej przegotowanej wodzie. Warto zwrócić uwagę czy w kącikach oczu nie zbiera się ropna wydzielina – jej nadmiar należy usuwać gazikiem nasączonym w soli fizjologicznej, jeżeli jednak wydzielina nie znika lub zlepia oczy należy udać się do lekarza. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o zatkanych kanalikach.

 

Uszy

 

Uszy powinno się myć raz dziennie przed lub po kąpieli. Najlepiej używać do tego celu specjalnych patyczków do uszu przeznaczonych dla niemowląt. Są tak zaprojektowane, aby uniemożliwić zbyt głębokie wsadzenie do ucha. Nie należy również zapominać o dokładnym oczyszczeniu skóry za uszami.

 

Rączki

 

Rączki to ta część ciała, która powinna być przemywana jak najczęściej. Oczywiście niemowlęciu wystarczy przetrzeć je od czasu do czasu wilgotnym wacikiem, jednak kiedy maluch zaczyna wkładać je do buzi, trzymać w nich różne przedmioty lub raczkować, wtedy ich higiena dziecka pod tym względem staje się niezwykle istotna.

 

Pupa oraz okolice intymne

 

Niestety miejsca te są szczególnie narażone na otarcia, odparzenia oraz drażniące działanie moczu i kału. Myjemy je zatem przy każdej zmianie pieluszki. Można do tego użyć wacika nasączonego w letniej przegotowanej wodzie lub nawilżonej chusteczki. Ważna, aby dziewczynkom przemywać okolice intymne w kierunku od przodu do tyłu, co zapobiega przedostawaniu się bakterii z okolic odbytu. Przed założeniem czystej pieluszki na skórę należy nanieść warstwę kremu, który zapobiega odparzeniom.

 

Kąpiel całego ciała

 

Niemowlęcia nie trzeba kąpać codziennie, ponieważ taki maluszek nie brudzi się ani nie poci tak jak starsze dzieci. Jednak codzienna kąpiel ma inne zalety – pomaga dziecku uregulować rytm dnia, co w konsekwencji prowadzi do wyrobienia w dziecku jakże ważnego poczucia bezpieczeństwa. Do kąpieli maluszka należy używać specjalnie przeznaczonych płynów oraz żeli. Zwykłe mydło mogłoby wysuszać i działać drażniąco na delikatną skórę dziecka. Kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, aby maluszek nie zmarzł.

 

Polecane w Aptece Internetowej

BEBILON Profutura 2...

BEBILON PROFUTURA MLEKO NASTĘPNE POWYŻEJ 6 MIESIĄCA 800G   Opis...
BEBILON Profutura 2 mleko następne powyżej 6 miesiąca *800g
58,99 PLN 

DENTIBABY Żel na...

Masaż dziąseł z użyciem żelu Dentibaby pozwala zmniejszyć ból...
DENTIBABY Żel na ząbkowanie 25ml
11,90 PLN 

Suplementy dla dzieci

MEL-TIKI witamina...

Działanie Pyszny waniliowy smak Bez cukru. Bez ryzyka próchnicy Bez...
MEL-TIKI witamina D3 tabl.d/ssania 60szt.
22,00 PLN 

MOLLER'S BABY tran...

Möller’s Baby Tran Norweski to wysokiej jakości i czystości tran z...
MOLLER'S BABY tran norweski o aromacie naturalnym 250ml
32,50 PLN 

MOLLER'S OMEGA-3...

O produkcie Möller’s Omega-3 Rybki to kwasy omega-3 i witamina D w...
MOLLER'S OMEGA-3 żelki rybki 36szt.
27,80 PLN 

SAMBUCOL KIDS syrop...

Sambucol® to bezpieczny i skuteczny produkt do postępowania...
SAMBUCOL KIDS syrop dla dzieci 3+ 120ml
25,50 20,00 PLN

Czytelnia

Artykuły

O Nas

AptekaPRO-APTEKA jest częścią Niepublicznego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie PRO-FAMILIA o profilu neonatologiczno-położniczo-ginekologicznym. W naszej aptecę znajdziesz leki, cały wachlarz suplementów i wyrobów medycznych. Ze względu na specjalizacje naszą główną domeną są leki i suplementy dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Znajdziesz tutaj również kosmetyki, witaminy, herbatki jak również mleka modyfikowane i akcesoria dla niemowląt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

czytaj więcej

Bezpieczeństwo

Apteka działa na zasadzie zezwolenia nr FARZ-DA.8520.1599.2012 wydanego przez Podkarpacki Wojewódzki

Inspektorat Farmaceutyczny w Rzeszowie.

 

Kontakt

Apteka Pro-Familia
T.Wapiński Z.Sobieszczański

ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów
NIP: 813 36 39 811
REGON: 180 63 50 26

 

tel. +48 604 733 830