Drodzy klienci, w związku z przerwą spowodowaną problemami technicznymi zamówienia nie bedą realizowane do odwołania. Prosimy o cierpliwość, za utrudnienia przepraszamy.
Kontakt telefoniczny 604 733 830.
Jesteś tutaj:

Zdrowie dziecka

Dbajmy szczególnie w lecie o organizm dziecka

19.05.2016

Dla dziecka okres wakacyjny nie ma tyle uroku w sobie, co dla nas dorosłych. Wysoka temperatura, promieniowanie słoneczne czy zbyt długie przebywanie na gorącym powietrzu mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie naszych pociech. Podpowiadamy, jak skutecznie pielęgnować oraz zabezpieczyć organizm dziecka podczas wakacyjnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

 

Plusy i minusy

 

Z całą pewnością niewielkie ilości promieniowania UV (ang. ultra-violet) są korzystne dla zdrowia oraz kondycji organizmu ludzkiego, ponieważ odgrywa ono istotną rolę w wytwarzaniu tak potrzebnej dla człowieka witaminy D, a także korzystnie wpływa na jego ogólne samopoczucie oraz pobudza wydzielanie wielu hormonów. Jednak nadmierne eksponowanie skóry, zwłaszcza dziecka, na promieniowanie słoneczne prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.

 

Najczęstsze konsekwencje zdrowotne nadmiernego napromieniowania UV zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, to:

  • przebarwienia skóry, które pojawiają się podczas nadmiernego przebywania na słońcu,
  • immunosupresja, czyli zwiększona ekspozycja na promieniowanie słoneczne, które prowadzi do osłabienia układu odpornościowego czy np. reaktywacji wirusa opryszczki (Hermes Simplex Virus),
  • fotodermatozy, a więc nienowotworowe choroby skóry, które powstają w organizmie człowieka w wyniku szkodliwych związków, aktywujących się pod wpływem promieni słonecznych,
  • fotostarzenie się skóry, czyli przedwczesne obumieranie komórek skórnych, które jest determinowane wieloma procesami zachodzącymi pod wpływem szkodliwego promieniowania UV,
  • reakcje fotouczulające, czyli działanie toksyczne występujące, gdy skóra zostanie poddana m.in. ekspozycji na promieniowanie UV po uprzednim miejscowym lub ogólnoustrojowym podaniu substancji chemicznych o właściwościach fototoksycznych,
  • nadprodukcja wolnych rodników, a więc reaktywnych form tlenu, które powodują utlenianie, defekty oraz degenerację włókien kolagenowych, pogarszających stan skóry i przyspieszjących jej starzenie,
  • udar cieplny, czyli zbyt mocne przegrzanie organizmu charakteryzujące się zazwyczaj rozgorączkowaniem oraz wymiotami,
  • nowotwory skóry powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji ciała na promieniowanie UV, powodujące coraz częściej przewlekłe zmiany skórne o charakterze nowotworowym (np. czerniak złośliwy, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystonabłonkowy).

To tylko niektóre z zagrożeń czyhających nie tylko na Ciebie, ale również na Twoje dziecko. Jak więc odpowiednio chronić malucha przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym?

 

Niewystarczający mechanizm obronny

 

Szczególnej troski pod tym względem potrzebują dzieci do trzeciego roku życia, ponieważ ich skóra nie ma jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów, które choćby częściowo chroniłyby skórę dziecka przed promieniowaniem UV. Dlatego też jest ona niezwykle wrażliwa na szkodliwe działanie ultrafioletu.

 

Noworodki i niemowlęta są zazwyczaj zabierane na spacer w wózku głębokim, który posiada gondolę. Musisz pamiętać również o zamontowaniu w słoneczne dni parasolki, która będzie chronić Twoją pociechę przed nadmierną ilością słońca. Jeśli nosisz dziecko za pomocą nosidełka, musisz pamiętać o dokładnym nasmarowaniu jego ciała odpowiednim kremem. Kosmetyki dla dzieci z filtrami nowej generacji, które nie wnikają w skórę, tworzą na jej powierzchni warstwę odbijająca promienie słoneczne. Obecnie w sklepach można spotkać również specjalne ubranka z filtrem UV, które są produkowane ze specjalnego włókna odbijającego promieniowanie słoneczne. Nieodzownym elementem ubioru małego dziecka powinna być również czapeczka, najlepiej z daszkiem, lub odpowiedni kapelusik.

 

Zabierając malucha na plażę musisz pamiętać o tym, że od piasku odbija się ponad 17 proc. promieni słonecznych, które docierają do Ziemi. Niemowlęta do szóstego miesiąca życia powinny przebywać na plaży wyłącznie w miejscach zacienionych. Starsze dzieci można ubrać  w specjalne kostiumy kąpielowe z filtrem UV.

Polecane w Aptece Internetowej

BEBILON Profutura 2...

BEBILON PROFUTURA MLEKO NASTĘPNE POWYŻEJ 6 MIESIĄCA 800G   Opis...
BEBILON Profutura 2 mleko następne powyżej 6 miesiąca *800g
58,99 PLN 

DENTIBABY Żel na...

Masaż dziąseł z użyciem żelu Dentibaby pozwala zmniejszyć ból...
DENTIBABY Żel na ząbkowanie 25ml
11,90 PLN 

Suplementy dla dzieci

MEL-TIKI witamina...

Działanie Pyszny waniliowy smak Bez cukru. Bez ryzyka próchnicy Bez...
MEL-TIKI witamina D3 tabl.d/ssania 60szt.
22,00 PLN 

MOLLER'S BABY tran...

Möller’s Baby Tran Norweski to wysokiej jakości i czystości tran z...
MOLLER'S BABY tran norweski o aromacie naturalnym 250ml
32,50 PLN 

MOLLER'S OMEGA-3...

O produkcie Möller’s Omega-3 Rybki to kwasy omega-3 i witamina D w...
MOLLER'S OMEGA-3 żelki rybki 36szt.
27,80 PLN 

SAMBUCOL KIDS syrop...

Sambucol® to bezpieczny i skuteczny produkt do postępowania...
SAMBUCOL KIDS syrop dla dzieci 3+ 120ml
25,50 20,00 PLN

Czytelnia

Artykuły

O Nas

AptekaPRO-APTEKA jest częścią Niepublicznego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie PRO-FAMILIA o profilu neonatologiczno-położniczo-ginekologicznym. W naszej aptecę znajdziesz leki, cały wachlarz suplementów i wyrobów medycznych. Ze względu na specjalizacje naszą główną domeną są leki i suplementy dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Znajdziesz tutaj również kosmetyki, witaminy, herbatki jak również mleka modyfikowane i akcesoria dla niemowląt.

 

 

Bezpieczeństwo

Apteka działa na zasadzie zezwolenia nr FARZ-DA.8520.1599.2012 wydanego przez Podkarpacki Wojewódzki

Inspektorat Farmaceutyczny w Rzeszowie.

 

Kontakt

Apteka Pro-Familia
T.Wapiński Z.Sobieszczański

ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów
NIP: 813 36 39 811
REGON: 180 63 50 26

 

tel. +48 604 733 830