Drodzy klienci, w związku z przerwą spowodowaną problemami technicznymi zamówienia nie bedą realizowane do odwołania. Prosimy o cierpliwość, za utrudnienia przepraszamy.
Kontakt telefoniczny 604 733 830.
Jesteś tutaj:

Odchudzanie

Chcesz stracić na wadze? Zmniejsz spożycie węglowodanów!

23.01.2017

Najbardziej energetyczny makroskładnik


Tłuszcze – jak wszystko – w nadmiarze szkodzą. Nader często w naszej diecie znajdują się tłuszcze o profilu, który trudno jest uznać za korzystny dla organizmu. Co więcej, tłuszcze są również najbardziej energetycznym składnikiem pożywienia. Niewielka ilość tłuszczu zawiera w sobie ogromne ilości kalorii. Oznacza to, iż bardzo łatwo jest za pomocą tłustego jedzenia stworzyć prawdziwą bombę kaloryczną, która jednym posiłkiem pokrywa całodzienne zapotrzebowanie energetyczne dla dorosłej osoby. Jeśli posiłków takich w ciągu dnia jadamy więcej niż jeden, nadwaga i postępująca za nią otyłość są tylko kwestią czasu. W rzeczywistości jednak osobie, która nie cierpi na zaburzenia łaknienia lub jej zwyczaje żywieniowe nie uległy wypaczeniu pod wpływem wielu lat niewłaściwej diety, trudno jest przyjmować tak duże ilości ciężkostrawnych i bardzo sycących tłuszczów


Niezbędne tłuszcze, zbędne węglowodany


Reklamy suplementów na odchudzanie wraz z różnego typu czasopismami i serwisami internetowymi wspólnie utrwaliły przekonanie, iż podstawową przyczyną nadwagi i otyłości jest zbyt duża ilość tłuszczów w naszej codziennej diecie. Bez wątpienia nadmiar tłuszczów, a zwłaszcza bardzo niezdrowych tłuszczów trans, przyczynia się znacząco do zwiększania masy ciała, jednak nie należy do podobnych stwierdzeń podchodzić całkowicie bezkrytycznie.


Wysoka kaloryczność tłuszczów nie podlega dyskusji. Przesadzanie z ich ilością może doprowadzić do katastrofy, jednak z całą pewnością nie oznacza to, iż z tłuszczów należy całkowicie rezygnować. Związki te stanowią podstawę zbilansowanej diety i są niezbędne między innymi dla zachowania prawidłowej gospodarki hormonalnej. Tłuszcze, zwłaszcza nienasycone kwasy tłuszczowe, są nam niezmiernie potrzebne. Co więcej, pomimo bardzo wysokiej kaloryczności okazuje się, iż to wcale nie tłuszcze, lecz węglowodany stanowią najpowszechniejszą przyczynę nadwagi i otyłości. Jak to możliwe?


Smaczne, lekkie i bardzo niebezpieczne


Węglowodany w naszej codziennej diecie pełnią funkcję paliwa, dzięki któremu możemy sprawnie funkcjonować przez całą dobę. Są nam potrzebne, nie tylko do uzupełniania bilansu kalorycznego, ale i do regeneracji oraz prawidłowego działania mózgu i całego układu nerwowego. Zdecydowana większość produktów spożywczych o wysokiej zawartości węglowodanów to produkty łatwostrawne. Co więcej, proces trawienia ich jest niezwykle szybki i rozpoczyna się już w jamie ustnej. Pokarmy węglowodanowe nie zalegają długo w żołądku i błyskawicznie wchłaniane są w jelitach, przez co już w kilkadziesiąt minut po takim posiłku przestajemy czuć sytość. Brak sytości często odbierany jest przez nas jako głód, który najłatwiej jest oczywiście zaspokoić kolejną porcją węglowodanów. W ten sposób jesteśmy w stanie w ciągu dnia spożyć kilka wysokowęglowodanowych i wysokokalorycznych posiłków, które podnoszą poziom cukru we krwi wysoko ponad normę. Efekt? Dodatni bilans kaloryczny (sięgający nawet kilku tysięcy ponad wymaganą dzienną ilość energii), nadprodukcja insuliny (której nadmiar odkładany jest w postaci tkanki tłuszczowej), a także narastające uzależnienie od cukru. A wszystko to pod płaszczykiem ogromnej przyjemności czerpanej z porcji lodów, ciast, czy choćby zwykłego makaronu.

Polecane w Aptece Internetowej

BEBILON Profutura 2...

BEBILON PROFUTURA MLEKO NASTĘPNE POWYŻEJ 6 MIESIĄCA 800G   Opis...
BEBILON Profutura 2 mleko następne powyżej 6 miesiąca *800g
58,99 PLN 

DENTIBABY Żel na...

Masaż dziąseł z użyciem żelu Dentibaby pozwala zmniejszyć ból...
DENTIBABY Żel na ząbkowanie 25ml
11,90 PLN 

Suplementy dla dzieci

MEL-TIKI witamina...

Działanie Pyszny waniliowy smak Bez cukru. Bez ryzyka próchnicy Bez...
MEL-TIKI witamina D3 tabl.d/ssania 60szt.
22,00 PLN 

MOLLER'S BABY tran...

Möller’s Baby Tran Norweski to wysokiej jakości i czystości tran z...
MOLLER'S BABY tran norweski o aromacie naturalnym 250ml
32,50 PLN 

MOLLER'S OMEGA-3...

O produkcie Möller’s Omega-3 Rybki to kwasy omega-3 i witamina D w...
MOLLER'S OMEGA-3 żelki rybki 36szt.
27,80 PLN 

SAMBUCOL KIDS syrop...

Sambucol® to bezpieczny i skuteczny produkt do postępowania...
SAMBUCOL KIDS syrop dla dzieci 3+ 120ml
25,50 20,00 PLN

Czytelnia

Artykuły

O Nas

AptekaPRO-APTEKA jest częścią Niepublicznego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie PRO-FAMILIA o profilu neonatologiczno-położniczo-ginekologicznym. W naszej aptecę znajdziesz leki, cały wachlarz suplementów i wyrobów medycznych. Ze względu na specjalizacje naszą główną domeną są leki i suplementy dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Znajdziesz tutaj również kosmetyki, witaminy, herbatki jak również mleka modyfikowane i akcesoria dla niemowląt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

czytaj więcej

Bezpieczeństwo

Apteka działa na zasadzie zezwolenia nr FARZ-DA.8520.1599.2012 wydanego przez Podkarpacki Wojewódzki

Inspektorat Farmaceutyczny w Rzeszowie.

 

Kontakt

Apteka Pro-Familia
T.Wapiński Z.Sobieszczański

ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów
NIP: 813 36 39 811
REGON: 180 63 50 26

 

tel. +48 604 733 830